Beviljade projekt

Man kan skapa gynnsamma miljöer i sin trädgård eller på sin balkong!

Bakgrund och syfte
Projektet ville inte bara anlägga en pedagogisk vandringsled utan arbetade för att göra ekologisk skillnad. En vandring längs med leden skulle ge besökaren verktyg för att på egen hand göra skillnad.

I området runt Lilla Oberöd nära Finjasjön finns 89 röd-listade arter. Många av dessa har blivit rödlistade till följd av modernt jordbruk och okunskap. Projektet ville väcka intresse för och ge kunskap om den biologiska mångfalden och varför den är så betydelsefull.

Aktiviteter
Under projektets gång skapades en grön infrastruktur genom odlingslandskapet. En våtmark och en damm anlades för att erbjuda olika habitat till arter som grod-djur och trollsländor.

Den nya vandringsleden utgår från en mötesplats som består av en informationsplats och ett Attefallshus. Här kan man anordna träffar, ta emot skolklasser och ha konstutställningar.

Resultat

Den pedagogiska vandringsleden är skapad och den förstärker de naturliga förutsättningarna som finns i närområdet. Genom leden har människor möjligheten att komma nära inpå naturen med dess olika typer av vattendrag, betesdjur, pollinationer och insekter.

Som ett miljöprojekt återskapade man även en våtmark och förbättrade den ekologiska mångfalden. Här finns nu ett område som välkomnar bland annat turister, vandrare, skolor, frukt- och bärodlare, skolor och biologer. Stor vikt har lagts för att inventera djur- och växtliv, allt för att ge naturen de bästa absolut bästa förutsättningarna.

I närheten av det populära området som omger just Hovdala slott finns nu detta lärorika och viktiga besöks-mål. Genom projektets hemsida kan du dessutom följa vilka djur som rör sig i området under natten och vilka som går i ide i några av projektets skapade ”hotell”.

 

PROJEKTFAKTA
Projektperiod: 2022-11-29 –
Projektnamn: I vår hage
Projektägare: I Vår Hage ekonomisk förening
Journalnummer: 2022-1856
Åtgärd och fond: Projektstöd inom Landsbygdsfonden
Insatsområde: Hållbart och tillgängligt samhälle

FINANSIERING OCH STÖD
Landsbygdsprogrammet 2014 – 2020: 894 671 kr.
Leader LAG PH: 442 954 kr.
Privat finansiering: 4 660 kr.
Total finansiering: 1 342 285 kr. 

 

LAG prioriterade ansökan med följande motivering:
Insatsen prioriteras bifall då den vid poängbedömning uppnått en hög nivå och överensstämmer med målen samt uppfyller kriterierna inom insatsområdet Ett hållbart och tillgängligt samhälle.

Projektet kommer att ge ett spännande tillgängligt besöksmål, som kan ge Hässleholms kommun och närområdet mer turism. Projektet kan bli en reseanledning och som kan tillföra mycket till området. Ett projekt helt rätt i tiden, att arbeta med och skapa paketering av naturen. Detta kan i sin tur leda till att naturturism företag kan utveckla ytterligare upplevelser i anslutningen till vandringsleden. Insatsen bidrar till att förstärka näringslivets förutsättningar att att verka utifrån befintliga naturbaserade förutsättningar. Projektet ger möjligheten att på lång sikt kroka arm med andra projekt i närområdet.

Att stärka besöksnäringen och samtidigt skapa ökad kunskap om natur och kultur, främjar hållbar utveckling. Projektet skapar förutsättningar för en ökad förståelse för hur miljö och kultur kan samverka samt hur naturen påverkar människors välbefinnande och hälsa. Det är spännande med odling av vildbin, bin är en förutsättning för frukt och bärodling.

 

Projektet är endast prioriterat av LAG.
Jordbruksverket fattade det formella myndighetsbeslutet 2023-03-01.

Dela: